Kalyan, Thane, Maharashtra
GST No. 27HYUPK8593R2ZN
Approx. Rs 2,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | >1 KL |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Max Pressure | 0-3 kg |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Asia Engineering |
| Features | Vertical Orientation |
| Max Temperature | 200 Degree |
Approx. Rs 55,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | up to 500 L |
| Material | Glass Line Reactor |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Pressure | 6-9 kg, 3-6 kg, 0-3 kg |
| Max Temperature | 200 |
| Brand | GMM Pfaudler,HLE Glascoat & Standard |
| Material Grade | MSGL |
| Is It Insulated Jacket | Insulated Jacket |
Approx. Rs 60,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Capacity | 50L to 50KL |
| Material | Glass Line Reactor |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in Supplying Process Equipments in Pharma Industry,Chemical Industries, Dye Industry& Agro Industry.Due to our quality & services we have made our trustful Relation with our clients. Rotary Vacuum Dryers is used to obtain dry Powder from wet cake or solutions. The efficiency is very high and the operating costs are low compared to other types of dryers.
We also Supply Glass Lined Reactor, Chemical Reactor ,Centrifuge,Tray Dryer,ANFD,RCVD,RVD,Mixing Vessels,Blenders & many more.
We are largest suppliers in Maharashtra, Gujarat,Rajasthan,Tamil Nadu & Andhra Pradesh for Industrial Use from Many Years.As we are engaged in supplying Chemical Reactors,GMP Reactors,High Pressure Reactor having Jacketed/ Limpet Coil Type MOC of SS 316,304,316L,304L ,Stirrer of Anchor Type, Propeller Type,Paddle Type,Pitched Type.Our Reactors are basically designed & fabricates by our professional Employee.Our Reactors are designed by Advanced Software like Catia,Solidworks,Ansys,Creo,etc for their Standardization & Flawless Working in Industries.We have made trustful Relation with our client due to our Machines quality assurance,Delivery on Time & Services after the delivery also. We understand the Client Requirement regarding their application in their industry & provide them Quality Machines for their long lasting use.
We also Supply Glass Lined Reactor, Chemical Reactor ,Centrifuge,Tray Dryer,ANFD,RCVD,RVD,Mixing Vessels,Blenders & many more.
Approx. Rs 60,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity | >5 KL |
| Material | Glass Line Reactor |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Grade | A142 |
| Max Pressure | 5 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
We are engaged in Supplying Process Equipments in Pharma Industry,Chemical Industries, Dye Industry& Agro Industry.Due to our quality & services we have made our trustful Relation with our clients. Rotary Vacuum Dryers is used to obtain dry Powder from wet cake or solutions. The efficiency is very high and the operating costs are low compared to other types of dryers.
We also Supply Glass Lined Reactor, Chemical Reactor ,Centrifuge,Tray Dryer,ANFD,RCVD,RVD,Mixing Vessels,Blenders & many more.
We are largest suppliers in Maharashtra, Gujarat,Rajasthan,Tamil Nadu & Andhra Pradesh for Industrial Use from Many Years.As we are engaged in supplying Chemical Reactors,GMP Reactors,High Pressure Reactor having Jacketed/ Limpet Coil Type MOC of SS 316,304,316L,304L ,Stirrer of Anchor Type, Propeller Type,Paddle Type,Pitched Type.Our Reactors are basically designed & fabricates by our professional Employee.Our Reactors are designed by Advanced Software like Catia,Solidworks,Ansys,Creo,etc for their Standardization & Flawless Working in Industries.We have made trustful Relation with our client due to our Machines quality assurance,Delivery on Time & Services after the delivery also. We understand the Client Requirement regarding their application in their industry & provide them Quality Machines for their long lasting use.
We also Supply Glass Lined Reactor, Chemical Reactor ,Centrifuge,Tray Dryer,ANFD,RCVD,RVD,Mixing Vessels,Blenders & many more.
Approx. Rs 65,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 1 KL |
| Material | Glass Line Reactor |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Max Pressure | 0-3 kg |
| Brand | Asia Engineering |
| Finishing | Polished |
Approx. Rs 80,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | up to 500 L |
| Capacity(KL) | 5 KL |
| Material | Glass Line Reactor |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Max Pressure | 3-6 kg |
| Max Temperature | 300 Degree |
| Brand | Asia Engineering |
| Finishing | Polished |
| Material Grade | SS 316 |
| Orientation | Vertical |
| Power Source | Electrical |
Approx. Rs 50,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity | >5 KL |
| Material | Glass Line Reactor, Mild Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Max Pressure | 3-6 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
We are engaged in Supplying Process Equipments in Pharma Industry,Chemical Industries, Dye Industry& Agro Industry.Due to our quality & services we have made our trustful Relation with our clients. Rotary Vacuum Dryers is used to obtain dry Powder from wet cake or solutions. The efficiency is very high and the operating costs are low compared to other types of dryers.
We also Supply Glass Lined Reactor, Chemical Reactor ,Centrifuge,Tray Dryer,ANFD,RCVD,RVD,Mixing Vessels,Blenders & many more.
We are largest suppliers in Maharashtra, Gujarat,Rajasthan,Tamil Nadu & Andhra Pradesh for Industrial Use from Many Years.As we are engaged in supplying Chemical Reactors,GMP Reactors,High Pressure Reactor having Jacketed/ Limpet Coil Type MOC of SS 316,304,316L,304L ,Stirrer of Anchor Type, Propeller Type,Paddle Type,Pitched Type.Our Reactors are basically designed & fabricates by our professional Employee.Our Reactors are designed by Advanced Software like Catia,Solidworks,Ansys,Creo,etc for their Standardization & Flawless Working in Industries.We have made trustful Relation with our client due to our Machines quality assurance,Delivery on Time & Services after the delivery also. We understand the Client Requirement regarding their application in their industry & provide them Quality Machines for their long lasting use.
We also Supply Glass Lined Reactor, Chemical Reactor ,Centrifuge,Tray Dryer,ANFD,RCVD,RVD,Mixing Vessels,Blenders & many more.
Approx. Rs 90,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Max Pressure | 6 Kg |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 440 V |
We are engaged in Supplying Process Equipments in Pharma Industry,Chemical Industries, Dye Industry& Agro Industry.Due to our quality & services we have made our trustful Relation with our clients. Rotary Vacuum Dryers is used to obtain dry Powder from wet cake or solutions. The efficiency is very high and the operating costs are low compared to other types of dryers.
We also Supply Glass Lined Reactor, Chemical Reactor ,Centrifuge,Tray Dryer,ANFD,RCVD,RVD,Mixing Vessels,Blenders & many more.
We are largest suppliers in Maharashtra, Gujarat,Rajasthan,Tamil Nadu & Andhra Pradesh for Industrial Use from Many Years.As we are engaged in supplying Chemical Reactors,GMP Reactors,High Pressure Reactor having Jacketed/ Limpet Coil Type MOC of SS 316,304,316L,304L ,Stirrer of Anchor Type, Propeller Type,Paddle Type,Pitched Type.Our Reactors are basically designed & fabricates by our professional Employee.Our Reactors are designed by Advanced Software like Catia,Solidworks,Ansys,Creo,etc for their Standardization & Flawless Working in Industries.We have made trustful Relation with our client due to our Machines quality assurance,Delivery on Time & Services after the delivery also. We understand the Client Requirement regarding their application in their industry & provide them Quality Machines for their long lasting use.
We also Supply Glass Lined Reactor, Chemical Reactor ,Centrifuge,Tray Dryer,ANFD,RCVD,RVD,Mixing Vessels,Blenders & many more.
Approx. Rs 60,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Material | Glass Line Reactor |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Design Pressure | 0-10 bar |
| Max Pressure | 0-3 kg |
| Capacity | 500-1000 L |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Material | Glass Line Reactor |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Capacity | >3 KL |
| Max Design Pressure | 0-10 bar |
| Max Pressure | 0-3 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Reactor Orientation | Vertical |
| Color | Enamel Paint |
| Max Temperature | 200 Degree |
| Pressure | 6kg |
| Thickness | 20mm |
| Is It Insulated Jacket | Insulated Jacket |
Approx. Rs 5,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Grade | SS 316 & SS 304 |
| Phase | 3 Phase |
| Max Pressure | 6Kg |
| Capacity(KL) | 5 KL |
| Capacity | 8 KL |
Chemical Reactor Machine is a vital piece of equipment used in the chemical processing industry to carry out chemical reactions. Chemical reactors are designed to provide controlled environments in which raw materials (reactants) are combined under specific conditions—such as temperature, pressure, and agitation—to produce the desired chemical products.
Approx. Rs 1,10,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | >5 KL |
| Material | Glass Line Reactor |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Max Pressure | 3-6 kg |
| Brand | Asia Engineering |
| Automation Grade | Semi Automatic |
We are engaged in Supplying Process Equipments in Pharma Industry,Chemical Industries, Dye Industry& Agro Industry.Due to our quality & services we have made our trustful Relation with our clients. Rotary Vacuum Dryers is used to obtain dry Powder from wet cake or solutions. The efficiency is very high and the operating costs are low compared to other types of dryers.
We also Supply Glass Lined Reactor, Chemical Reactor ,Centrifuge,Tray Dryer,ANFD,RCVD,RVD,Mixing Vessels,Blenders & many more.
We are largest suppliers in Maharashtra, Gujarat,Rajasthan,Tamil Nadu & Andhra Pradesh for Industrial Use from Many Years.As we are engaged in supplying Chemical Reactors,GMP Reactors,High Pressure Reactor having Jacketed/ Limpet Coil Type MOC of SS 316,304,316L,304L ,Stirrer of Anchor Type, Propeller Type,Paddle Type,Pitched Type.Our Reactors are basically designed & fabricates by our professional Employee.Our Reactors are designed by Advanced Software like Catia,Solidworks,Ansys,Creo,etc for their Standardization & Flawless Working in Industries.We have made trustful Relation with our client due to our Machines quality assurance,Delivery on Time & Services after the delivery also. We understand the Client Requirement regarding their application in their industry & provide them Quality Machines for their long lasting use.
We also Supply Glass Lined Reactor, Chemical Reactor ,Centrifuge,Tray Dryer,ANFD,RCVD,RVD,Mixing Vessels,Blenders & many more.
Explore More Products
© Asia Engineering. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited