Kalyan, Thane, Maharashtra
GST No. 27HYUPK8593R2ZN
Approx. Rs 3,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(KL) | 2 KL |
| Capacity | 1 KL |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Max Pressure | 6 kg |
| Max Temperature | 150 |
| Brand | GMM Pfaudler |
Additional Information:
Approx. Rs 25,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 10000 L |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Polished |
| Grade | SS304 |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Color | Silver |
We are engaged in Supplying Process Equipments in Pharma Industry,Chemical Industries, Dye Industry& Agro Industry.Due to our quality & services we have made our trustful Relation with our clients. Rotary Vacuum Dryers is used to obtain dry Powder from wet cake or solutions. The efficiency is very high and the operating costs are low compared to other types of dryers.
We also Supply Glass Lined Reactor, Chemical Reactor ,Centrifuge,Tray Dryer,ANFD,RCVD,RVD,Mixing Vessels,Blenders & many more.
We are largest suppliers in Maharashtra, Gujarat,Rajasthan,Tamil Nadu & Andhra Pradesh for Industrial Use from Many Years.As we are engaged in supplying Chemical Reactors,GMP Reactors,High Pressure Reactor having Jacketed/ Limpet Coil Type MOC of SS 316,304,316L,304L ,Stirrer of Anchor Type, Propeller Type,Paddle Type,Pitched Type.Our Reactors are basically designed & fabricates by our professional Employee.Our Reactors are designed by Advanced Software like Catia,Solidworks,Ansys,Creo,etc for their Standardization & Flawless Working in Industries.We have made trustful Relation with our client due to our Machines quality assurance,Delivery on Time & Services after the delivery also. We understand the Client Requirement regarding their application in their industry & provide them Quality Machines for their long lasting use.
We also Supply Glass Lined Reactor, Chemical Reactor ,Centrifuge,Tray Dryer,ANFD,RCVD,RVD,Mixing Vessels,Blenders & many more.
Approx. Rs 2,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 2.5 KL |
| Storage Material | Oil |
| Material | Glass Line Reactor |
| Max Pressure | 0-3 kg |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Color | Silver |
| Brand | Asia Engineering |
We are engaged in Supplying Process Equipments in Pharma Industry,Chemical Industries, Dye Industry& Agro Industry.Due to our quality & services we have made our trustful Relation with our clients. Rotary Vacuum Dryers is used to obtain dry Powder from wet cake or solutions. The efficiency is very high and the operating costs are low compared to other types of dryers.
We also Supply Glass Lined Reactor, Chemical Reactor ,Centrifuge,Tray Dryer,ANFD,RCVD,RVD,Mixing Vessels,Blenders & many more.
We are largest suppliers in Maharashtra, Gujarat,Rajasthan,Tamil Nadu & Andhra Pradesh for Industrial Use from Many Years.As we are engaged in supplying Chemical Reactors,GMP Reactors,High Pressure Reactor having Jacketed/ Limpet Coil Type MOC of SS 316,304,316L,304L ,Stirrer of Anchor Type, Propeller Type,Paddle Type,Pitched Type.Our Reactors are basically designed & fabricates by our professional Employee.Our Reactors are designed by Advanced Software like Catia,Solidworks,Ansys,Creo,etc for their Standardization & Flawless Working in Industries.We have made trustful Relation with our client due to our Machines quality assurance,Delivery on Time & Services after the delivery also. We understand the Client Requirement regarding their application in their industry & provide them Quality Machines for their long lasting use.
We also Supply Glass Lined Reactor, Chemical Reactor ,Centrifuge,Tray Dryer,ANFD,RCVD,RVD,Mixing Vessels,Blenders & many more.
Approx. Rs 75,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 1000 Liters |
| Material | Stainless Steel |
| Max Design Pressure | 0-10 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material Grade | SS304,SS316 |
| Phase | 3 Phase |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 1,20,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Storage Capacity | 5 KL |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | ss 316 |
| Max Pressure | 5 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Features | Vertical Orientation |
| Country of Origin | Made in India |
A stainless steel chemical tractor is a type of agricultural sprayer designed for applying pesticides, herbicides, and other chemicals on crops and other agricultural applications. It utilizes a durable, corrosion-resistant stainless steel tank to safely store and transport the chemicals, and a system of nozzles and pumps to deliver them effectively. The tractor provides the power and mobility for the sprayer to move efficiently across fields.
Explore More Products
© Asia Engineering. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited