Kalyan, Thane, Maharashtra
GST No. 27HYUPK8593R2ZN
Approx. Rs 40,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | >3 KL |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Material Grade | SS 316L,SS 304L,MS |
| Max Pressure | 0-3 kg |
| Material | Glass Line Reactor |
| Color | Silver |
| Brand | Asia Engineering |
Approx. Rs 55,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 500 L |
| Usage/Application | Reaction |
| Material | Glass Line Reactor |
| Max Pressure | 6 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | Asia Engineering |
Used Stainless Steel Reactor is a pre-owned piece of equipment that was previously used for various industrial processes, typically in the chemical, pharmaceutical, food, or petrochemical industries. These reactors are designed to carry out chemical reactions under controlled conditions, often under pressure or temperature. Stainless steel is a preferred material due to its corrosion resistance, strength, and ability to withstand harsh chemical environments.
Approx. Rs 1,40,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Capacity | >1 KL |
| Material | Glass Line Reactor |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Max Pressure | 3-6 kg |
We are engaged in Supplying Process Equipments in Pharma Industry,Chemical Industries, Dye Industry& Agro Industry.Due to our quality & services we have made our trustful Relation with our clients. Rotary Vacuum Dryers is used to obtain dry Powder from wet cake or solutions. The efficiency is very high and the operating costs are low compared to other types of dryers.
We also Supply Glass Lined Reactor, Chemical Reactor ,Centrifuge,Tray Dryer,ANFD,RCVD,RVD,Mixing Vessels,Blenders & many more.
We are largest suppliers in Maharashtra, Gujarat,Rajasthan,Tamil Nadu & Andhra Pradesh for Industrial Use from Many Years.As we are engaged in supplying Chemical Reactors,GMP Reactors,High Pressure Reactor having Jacketed/ Limpet Coil Type MOC of SS 316,304,316L,304L ,Stirrer of Anchor Type, Propeller Type,Paddle Type,Pitched Type.Our Reactors are basically designed & fabricates by our professional Employee.Our Reactors are designed by Advanced Software like Catia,Solidworks,Ansys,Creo,etc for their Standardization & Flawless Working in Industries.We have made trustful Relation with our client due to our Machines quality assurance,Delivery on Time & Services after the delivery also. We understand the Client Requirement regarding their application in their industry & provide them Quality Machines for their long lasting use.
We also Supply Glass Lined Reactor, Chemical Reactor ,Centrifuge,Tray Dryer,ANFD,RCVD,RVD,Mixing Vessels,Blenders & many more.
Approx. Rs 1,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | <1KL,2KL,3KL,5KL< |
| Max Pressure | 3-6 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Max Temperature | 200 |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Is It Insulated Jacket | Insulated Jacket |
| I Deal In | New and Second Hand |
Approx. Rs 1,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 1KL< |
| Max Pressure | 3-6 kg |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Asia Engineering |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Reactor Orientation | Vertical |
| Pressure | 5kg |
| Max Temperature | 300 |
| Color | Silver |
| Thickness | 10mm |
| Shape | Cylindrical |
| Temp. Range | 100-350 DegreeC |
| Is It Insulated Jacket | Insulated Jacket |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Finishing | Mirror Finished |
| Material Grade | SS316,SS304 |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 80,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | upto 500 Liters |
| Max Pressure | 3-6 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Max Temperature | 200 |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Asia Engineering |
| Automation Grade | Automatic |
| Color | Red |
| Reactor Orientation | Vertical |
| Is It Insulated Jacket | Insulated Jacket |
| I Deal In | Second Hand Only |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 50,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity | 2000 Liters |
| Max Pressure | 5 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Material of Construction | SS316,SS304 |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Features | Temperature/ Pressure Indicator, Insulated Jacket, Vertical Orientation |
| Material Grade | SS 316 |
| Country of Origin | Made in India |
Explore More Products
© Asia Engineering. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited