Kalyan, Thane, Maharashtra
GST No. 27HYUPK8593R2ZN
Approx. Rs 1,60,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | >1 kl |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Max Pressure | 0-3 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Finishing | Polished |
Approx. Rs 1,30,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | >5 KL |
| Max Pressure | 3-6 kg |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS 316L |
| Phase | 3 Phase |
Brand New SS 316 Double Limpet Coil Reactor
We are engaged in Supplying Process Equipments in Pharma Industry,Chemical Industries, Dye Industry& Agro Industry.Due to our quality & services we have made our trustful Relation with our clients. Rotary Vacuum Dryers is used to obtain dry Powder from wet cake or solutions. The efficiency is very high and the operating costs are low compared to other types of dryers.
We also Supply Glass Lined Reactor, Chemical Reactor ,Centrifuge,Tray Dryer,ANFD,RCVD,RVD,Mixing Vessels,Blenders & many more.
We are largest suppliers in Maharashtra, Gujarat,Rajasthan,Tamil Nadu & Andhra Pradesh for Industrial Use from Many Years.As we are engaged in supplying Chemical Reactors,GMP Reactors,High Pressure Reactor having Jacketed/ Limpet Coil Type MOC of SS 316,304,316L,304L ,Stirrer of Anchor Type, Propeller Type,Paddle Type,Pitched Type.Our Reactors are basically designed & fabricates by our professional Employee.Our Reactors are designed by Advanced Software like Catia,Solidworks,Ansys,Creo,etc for their Standardization & Flawless Working in Industries.We have made trustful Relation with our client due to our Machines quality assurance,Delivery on Time & Services after the delivery also. We understand the Client Requirement regarding their application in their industry & provide them Quality Machines for their long lasting use.
We also Supply Glass Lined Reactor, Chemical Reactor ,Centrifuge,Tray Dryer,ANFD,RCVD,RVD,Mixing Vessels,Blenders & many more.
Approx. Rs 50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 3000 Litres |
| Usage/Application | Reaction |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS316,SS304 |
| Max Temperature | 250 DegreeC |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Rotational Speed | 50RPM |
| Tank Orientation | Vertical |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 2,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Storage Capacity | 5 KL |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS316L & SS 304L |
| Max Pressure | 10 kg |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Features | Vertical Orientation |
| Max Temperature | -10 to 200 Degree |
A SS 316 Reactor with Limpet Coil is a type of chemical reactor designed for processes that require controlled heating or cooling, using a Limpet Coil to manage the temperature of the contents inside the reactor. The reactor body is made of SS 316 stainless steel, which provides excellent corrosion resistance, especially in harsh environments and when dealing with aggressive chemicals.
Approx. Rs 60,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 50L to 50KL |
| Material | Stainless Steel |
| Max Pressure | 3-6 kg |
| Usage/Application | Reaction |
| Automation Grade | Automatic |
| Features | Horizontal Orientation |
New SS Reactors
We are engaged in Supplying Process Equipments in Pharma Industry,Chemical Industries, Dye Industry& Agro Industry.Due to our quality & services we have made our trustful Relation with our clients. Rotary Vacuum Dryers is used to obtain dry Powder from wet cake or solutions. The efficiency is very high and the operating costs are low compared to other types of dryers.
We also Supply Glass Lined Reactor, Chemical Reactor ,Centrifuge,Tray Dryer,ANFD,RCVD,RVD,Mixing Vessels,Blenders & many more.
We are largest suppliers in Maharashtra, Gujarat,Rajasthan,Tamil Nadu & Andhra Pradesh for Industrial Use from Many Years.As we are engaged in supplying Chemical Reactors,GMP Reactors,High Pressure Reactor having Jacketed/ Limpet Coil Type MOC of SS 316,304,316L,304L ,Stirrer of Anchor Type, Propeller Type,Paddle Type,Pitched Type.Our Reactors are basically designed & fabricates by our professional Employee.Our Reactors are designed by Advanced Software like Catia,Solidworks,Ansys,Creo,etc for their Standardization & Flawless Working in Industries.We have made trustful Relation with our client due to our Machines quality assurance,Delivery on Time & Services after the delivery also. We understand the Client Requirement regarding their application in their industry & provide them Quality Machines for their long lasting use.
We also Supply Glass Lined Reactor, Chemical Reactor ,Centrifuge,Tray Dryer,ANFD,RCVD,RVD,Mixing Vessels,Blenders & many more.
Explore More Products
© Asia Engineering. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited