Kalyan, Thane, Maharashtra
GST No. 27HYUPK8593R2ZN
Approx. Rs 1,25,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | >3 KL |
| Max Pressure | 3-6 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Material of Construction | SS 316, SS 304 |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Mixing Arrangement | Anchor |
| Material Grade | SS316L, SS304L |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Features | Vertical Orientation, Insulated Jacket, Temperature/ Pressure Indicator |
| Reactor Orientation | Vertical |
| Pressure | 5KG |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Is It Insulated Jacket | Insulated Jacket |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 1,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Storage Capacity | 5KL |
| Capacity | >1 KL |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS316,SS034 |
| Max Pressure | 3-6 kg |
| Usage/Application | Chemical Industry |
Approx. Rs 85,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 500 Liters |
| Max Pressure | 3-6 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Material Grade | SS316,SS304 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Features | Insulated Jacket |
| Max Temperature | 200 degree |
| Reactor Orientation | Vertical |
| Color | Enamel Paint |
| Thickness | 8mm |
| Volume | 3000Ltr |
| Shape | Cylindrical |
| Is It Insulated Jacket | Insulated Jacket |
Approx. Rs 90,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | upto 500 Litres |
| Max Design Pressure | 0-10 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Design Type | Cylindrical |
| Material Grade | SS316,SS304 |
| Motor Speed | 1440RPM |
| Temperature | 300 Degree |
Approx. Rs 1,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1000-10000L |
| Capacity(KL) | 6 KL |
| Storage Capacity | 5 KL |
| Material | Stainless Steel |
| Max Pressure | 6 kg |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Max Design Pressure | 0-10 bar |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Is It Insulated Jacket | Insulated Jacket |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Country of Origin | Made in India |
Backed by rich indusatrial experience we are offering used ribbon blender to our customers providing the best services to our customers at reasonable rates
Approx. Rs 65,000 / PieceGet Latest Price
A Stainless Steel (SS) pilot plant is a scaled-down, pre-commercial manufacturing system used to test new production technologies and materials before full-scale production. It is typically built to replicate a commercial manufacturing plant in design and capacity, but on a smaller scale. SS pilot plants are commonly used in industries like chemical, pharmaceutical, and food processing to evaluate new processes and materials.
Additional Information:
Explore More Products
© Asia Engineering. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited